A 2024-es szüret már augusztus 22-én elkezdődött a Béres Szőlőbirtokon és október 25-én ért véget. Intenzív időszak volt ez most is a birtok életében – lássuk, mit mesélnek róla szakembereink! Jarecsni János birtokigazgató-főborászt és Götz Attila szőlészt kérdeztük.
Kezdjük azzal, hogy mi volt szerintetek a legjobb az idei szüretben?
Jarecsni János (JJ): Minden szüretre nagy várakozással tekintek, izgalommal várom az első napokat! Idén nem is kellett sokat várni – épphogy véget ért a Bor, Mámor, Bénye fesztivál, augusztus 22-én már el is kezdtük a pezsgőalapborhoz való hárslevelű szüretelését. Tudtuk, hogy ez az év nagyon hasonló lesz a 2018-ashoz, legalábbis a korábbi kezdés tekintetében. Mivel a termés jelentős részét száraz borok készítéséhez terveztük leszüretelni, az első három hét nagyon feszes tempóban telt. Úgy gondolom, hogy jó döntéseket hoztunk, jól határoztuk meg a szüret időpontjait, és ennek köszönhetően a munka jelentős részén már túl voltunk a szeptember közepén érkező nagyobb eső előtt. Minden száraz bornak szánt szőlőnket betakarítottuk eddigre. Bizakodva vártuk, hogy 2024-ben szép aszút is tudunk szedni!
Götz Attila (GA): Az időjárás volt az egyik legjobb dolog, mert szép, napsütéses, száraz időben tudtuk szedni a szőlőt a hosszúra nyúlt szüreti időszak alatt. A szüretelő brigád talán idén volt a legharmonikusabb, szinte végig ugyanazokkal az emberekkel tudtam dolgozni.
És mi volt a legnehezebb?
JJ: Talán nem is kihívásnak nevezném, de nehéz volt türelmesnek lenni, amikor a száraz bornak szánt szőlők szüretelésén túl voltunk, és vártuk, hogy megjelenjen a várva várt botritisz, hogy szép késői szüretelésű borokhoz, szamorodnihoz és aszúhoz szedhessük a szemeket. Szerencsére megérte várni; október második felében igazán szép botritiszes bogyókat tudtunk szüretelni.
GA: A szüret az évek során megszokott rendben zajlott, igazából nem volt semmi rendkívüli, ami nagy mértékben nehezítette volna a munkánkat. Az apró, mindennapi problémák nem jelentettek különösebb kihívást. Talán az utolsó szüreti napokon az okozott némi nehézséget, hogy a csapatot egyben tudjam tartani.
Milyen Béres borok készülnek most a pincében? Melyik a kedvencetek?
JJ: 2024-ben inkább a száraz borok kerültek előtérbe. Sikerült nagyon szép, gyümölcsös, reduktív borokat készíteni, akár a habzó vagy birtokfurmintunk tekintetében. Idén is készítettünk dűlőszelektált Omlás és Lőcse Furmintot. A szüret végén igazán szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert az időjárás kegyes volt hozzánk, és kiváló minőségű édes borokhoz való szőlőt is tudtunk szüretelni. 2024-ben termőre fordult a Lőcse-dűlőben található, 2021-ben telepített hárslevelű ültetvényünk is, amelynek első, „szűz terméséből” késői hárslevelűt szeretnénk készíteni. Kíváncsian várom, milyen lesz, és bizakodó vagyok a 2024-es aszúval kapcsolatban is, amelyet 2017 után idén is 100%-ban furmintból készítettünk.
GA: Van egy hordó, amelyben furmint erjed, és többszöri kóstolás után is ez a tétel tetszett a legjobban, ezért a kollégák ráírták: „a szőlész hordója”. Azóta visszakerült a pincébe érlelésre, a felirat még rajta van, így azóta is rá tudok kóstolni, és nekem még mindig ez tetszik a legjobban. Bízom benne, hogy a végső válogatásnál is jól fog szerepelni.
Hogyan értékelitek a 2024-es évjáratot?
JJ: Borászati szempontból tartottam az alacsony savaktól és a nagyon gyors éréstől, ami az ilyen meleg, aszályos évjáratokra jellemző. Ezért is fektettünk nagy hangsúlyt arra, hogy időben kezdjük el a szüretet. Az első napok tapasztalatai alapján tudtuk, hogy nem érdemes várni, és ahogy lehetett, folyamatosan értékelve a próbaszüreti eredményeket, szüreteltünk, hogy elkerüljük az extrém magas mustfokot, és figyeltünk a savakra, hiszen ez adja a bor gerincét. A leszüretelt mennyiség tekintetében valamelyest elmaradtunk a várakozásainktól, de a szüret végén mért mustfokok kárpótoltak ezért, és összességében jó évjáratot tudhatunk magunk mögött.
GA: Szőlészeti szempontból a 2024-es évjárat nagyon nehéz volt, mert jelentős fertőzési nyomás volt, főleg a lisztharmat esetében. Fontos volt a megfelelő időben történő növényvédelem, és a szerválasztásnak óriási szerepe volt ebben az évjáratban.
Milyen munka vár most rátok, hogy véget ért a szüret?
JJ: A szüret befejeztével az édes borok mustjai még erjednek, ezek napi figyelmet igényelnek. A száraz borok alapkezelései (színelés, fejtés, szűrés, derítés) már zajlanak. Ilyenkor történik a borászati nagytakarítás, a szüreti eszközök elmosása, elpakolása is. Próbáljuk feltölteni a szüret alatt megcsappant raktárkészleteinket készáruval, illetve a folyamatban lévő rendeléseinket is ki kell szolgálni, ezekkel is sok a feladat, de ennek mindig örülünk!
GA: Mint minden évben, most is az összegzések időszaka következik: táblázatok, elszámolások, kimutatások, elektronikus gazdálkodási napló – ezek várnak rám. Idén van új AKG-kiírás is, talán ennek beadása a legfontosabb most. Kint is dolgozunk a területen, ládákat mosunk... A héten a hajnali fagyok hatására lassan eltűnik majd a tőkékről a lombozat, és hamarosan elkezdhetjük a metszést is. Kezdődik minden elölről! :)